Home Třídy informují 4. A Akce třídy IV. A Lovci mamutů

Lovci mamutů PDF Tisk Email
Pátek, 02 Březen 2018 11:09

Tento týden jsme si na chvíli zaběhli do pravěku a stali se lovci mamutů. Lovci mamutů bylo také téma našich center aktivit. Ve všech centrech jsme měli nejen tématické a zábavné úkoly, ale také velmi poučné. Protože víme, že pravěcí lidé se vyjadřovali pouze posunky a gesty, do center jsme se rozdělovali pantomimicky. Každý z nás měl na zádech cedulku s jedním ze slov: OŠTĚP, MAMUT, JESKYNĚ, OHEŇ a spolužáci nás museli pouze pomocí gest dovést ke správnému slovu.

Žáci se stejnými slovy byli spolu ve skupině. Rozdělení jsme a je na čas jít do center. MATEMATIKA- Matemtika byla o důležitosti ohně a obživě pralidí. Prvním úkolem bylo udržet oheň, přikládáním polínek, ale pozor má to háček. Každé polínko mělo příklad a tak se s ním dalo přiložit pouze do jednoho ohýnku se správným výsledkem. V druhém úkole jsme dostali menu z restaurace inspirované pravěkem a museli jsme lidem, kteří chtěli restauraci navštívit, pomoct spočítat, co si mohou nebo nemohou dát, aby jim stačily peníze. V ČESKÉM JAZYCE jsme se dozvěděli o obydlí pravěkých lidí a také jsme se seznámili s knihou Eduarda Štorcha- Lovci mamutů. Náš první úkol rozvíjel naši fantazii a slovní zásobu. Do textu jsme měli doplnit slova, podle naší představy o životě v pravěku. V druhém úkole jsme si přečetli první kapitolu z knihy a vyhledali odstavec z našeho pracovního listu, kterému ale chyběly slovesa. No a nakonec jsme v pracovním listu luštili slova, která jsme třídili podle rodu. V OBJEVUJI SVĚT byla opravdu zábava. Vybrali jsme si jedno období pravěku, o které jsme vyhledávali informace a zajímaovsiti. S celou skupinou jsme vyrobili plakát, který nám pomáhal při prezentaci našeho vybraného období spolužákům. Plakáty z center z celého týdne nám zdobí časovou osu, kterou budeme mít ve třídě pro lepší orientaci v naší historii.  V obejvuji svět jsme se také dozvěděli něco o důležité vědě zvané archeologie. Dokonce jsme si na archeology sami zahráli. Hledali jsme v písku staré předměty a po důkladném očištění jsme hádali, co za předmět to může být nebo jak je starý. Našli jsme dokonce i Věstonickou venuši, o které jsme se mnoho dozvěděli v ATELIÉRU. V ateliéru jsme si také něco přečetli o pravěkém umění a pak ho sami vytvářeli. Nakonec jsme si ještě vyrobili zbraně, které nám pomůžou při lovu.Z našich prací z ateliéru jsme na chodbě vytvořili pravěké muzeum.

Týden skončil a s ním i naše téma. Už se však nemůžeme dočkat, až se příští týden posuneme na časové ose a budeme se moct podívat do další etapy naší historie a něco nové se dozvíme. Vy se ale nebojte, určitě Vás zase budeme informovat.

Aktualizováno Pátek, 09 Březen 2018 11:26